Simpel, maar niet eenvoudig

Beleggen brengt altijd veel onzekerheid met zich mee. Ook nu, na een jaar met explosieve beursstijgingen in een geo-politieke omgeving die alleen maar instabieler lijkt te worden, zijn veel mensen door onzekerheid bevangen.

Om die onzekerheid het hoofd te bieden, zoeken we ons heil vaak in complexe oplossingen. Hedgefondsen, direct vastgoed en ingewikkelde voorspellingen moeten naderend onheil zien te voorkomen.

Maar zoals de vermaarde Nederlandse informaticus Edsger Dijkstra ooit zei: ’Eenvoud is een grote deugd, maar het vereist hard werken om het te bereiken en wijsheid om het te waarderen. En tot overmaat van ramp: complexiteit verkoopt beter’.

Wij grijpen bij onzekerheid daarom liever terug op simpele beleggingswaarheden. Deze maand een lijstje met een aantal van onze favorieten:

  • Na belasting en inflatie is het rendement op spaargeld en staatsobligaties verwaarloosbaar. Op dit moment zelfs negatief.
  • Als je een hoger rendement wilt, moet je meer risico nemen.
  • Meer risico betekent een grotere kans op verlies.
  • Het verleden leert dat aandelenbeurzen regelmatig met 50 procent of meer dalen.
  • Als je niet tegen heftige dalingen kunt, moet je niet in aandelen beleggen en een lager rendement leren accepteren.
  • Geld dat je de komende 5 tot 10 jaar nodig hebt, moet je niet in aandelen beleggen.
  • Over periodes van 15 jaar of langer hebben gespreide aandelenportefeuilles bijna altijd meer opgeleverd dan spaargeld.
  • Elke belegger kan op korte termijn de markt verslaan.
  • Geluk en wijsheid zijn moeilijk van elkaar te onderscheiden.
  • Als je in indexfondsen belegt, is het onmogelijk om de markt te verslaan.
  • Als je actief belegt is – met dank aan hogere kosten – de kans groot dat je het slechter doet dan een indexbelegger.
  • Er is altijd iemand met een hoger rendement dan jij.
  • Er bestaat geen enkel systeem dat er voor zorgt dat je op het juiste moment in- en uit aandelen stapt.
  • De toekomst voorspellen is helaas onmogelijk.
  • De makkelijkste manier om te voorkomen dat je portefeuille sterk in waarde fluctueert, is meer spaargeld aanhouden.
  • De beste beleggingsstrategie bestaat niet.
  • Het beste vermogensplan is het plan dat bij jou past en waar je je aan houdt, ongeacht het beursklimaat.

En tenslotte:

  • Beleggen is simpel, maar niet eenvoudig.

We wensen je fijne feestdagen en een heel goed 2018,

Marius en Jolmer

Columns

Alle columns
De mooiste tijd
Column  |  02 februari 2025

De mooiste tijd

Lees verder
Plan B
Column  |  05 mei 2023

Plan B

Lees verder
Duurzaam Dilemma
Column  |  02 februari 2023

Duurzaam Dilemma

Lees verder